English |  فارسی |  پشتو |  Русский  

صفحه اول/ سياست
  تاريخ   |   علم وفرهنگ   |   شعروادبيات   |   طنزوفکاهی   |   سياست   |   اقتصاد   |   و...   |
ديدگاه هاي ارائه شده در نوشته هاي ارسالي بيانگر آراي نويسندگان مي باشد و لزوما مبتني بر موافقت ادارهء «فارسی.رو» با اين جهت گيري ها نيست. مسوليت اين نوشته ها مطابق قوانين اداري و جزايي روسيه فدراتيف و نورم هاي حقوقي بين دول منوط به نويسندگان است.
[1] [2] [3] [4] [»»] 
2011-09-19 15:38:10
در جواب یک افغان زردشت.
اگرچه دوست ما کاملا تاریخی صحبت مینمایند ولی دانسته و یا هم نا دانسته به شا هان وهژبران کابل توهین میکند کابلیان در حدود دوصد سال نا آگاهانه در مقابل اعراب مبارزه نمودند.
ولی بعد از درک حقیقت کلام الهی آنها به دعوت یکهموطن شان بنام ابو مسلم خراسانی که از ولایت سرپل امروزی هست به دین حق پیوستند.
شاه دوشمشیره ع.ر و دیگر شهدای راه حق همه وهمه در راه ترویج دین خداوند جام شهادت نوشیداند روح همه شان شاد باد. آنها مبارزان راه حق و انسانیت هستند. آیا تاحال شنیده ای که زردشتی برای آین خود چنین مردانه رزمیده باشد.
دوست عزیز دین اسلام مربوط به کدام فرقه نیست بلکه دین شیکبایی ،سعادت ،خوشبختی و همگانی هست و مزایای فرا تر از ادیان ساخته شده دست بشر دارد.
من از برادر عزیز خود میخواهم که به حق پیوسته و به سعادت برسد.
به این بیتها به شما خدا حافظی مینمایم.
بنده حق بنده اسباب نیست
زندگانی گردش دولاب نیست
مسلم هستی بی نیاز از غیر شو
اهل عالم را سراسر خیر شو
رزق خود راازکف دولان مگیر
یوسف هستی خویش را ارزان مگیر
اگر این مطلب نشر نگردد دیگر نخواهم نوشت.
جوابسوته فلاش از کابل جان 33327
2011-09-19 14:53:00
هموطن خشتک پاره!
جای تاسف وخجالت هست که هنوز هم در دفاع از حکومت تاجک ،هزاره ، پشتون و غیره هستی وهنوزه هم در ایجاد فواصل بین ملیت های برادر در کشور تبر برداشته ای و تاحد امکان این موضوع را به دستور بادارنت جهت بدست آوردن یک مشت پول دامن میزنی.
اگر افغان هستی!
میدانم که نیستی یا پاکستانی ویا هم ایرانی هستی.
در هرصورت مردم افغانستان سالیان متمادی بدور از تبعیض درکنار هم زیست نموده وخواهند نمود
چون چاره دیگر جز این ندارند.
من به نماینده گی از افغانهای بیطرف در مسایل قومگرایی از برادرانم میخواهم که با این اشخاص که خود را نماینده های اقوام نجیب و شریف افغان می تراشند مبارزه نموده وچهره اصلی آنها را به افغانها نمایان نمایند.

سوته فلاش از کابل
جوابسوته فلاش از کابل جان 33326
2011-01-01 10:57:36
سلام
من یگ تن از محصلین افغان مقیم شهر الماتا قزاقستان مباشم.
دولت افغانستان هیج توچه ندارد محصلین کار کرده درس خود را مخواند.
امید وارم که دولت توجه کند .
ما خو برایی درس خواندن امدیم برای این امدیم که در اینده افغانستان را بسازیم.
جوابعلی ظفر31796
2011-01-01 10:46:56
سلام به انهای که وطن را رها نموده واز ان دورها هنوز هم عشق وطن را با خود شان دارند.

عشق بوطن عشق به مردم وعشق به انسان :
ایا کشوری را سراغ دارید که توسط ما فیهای مواد مخدر وهم چنان مافیهای قدرت واسلحه تصرف شده باشد ؟

ایا این همه میدانهای هوائی که از طرف نیروهای مختلف درکشور بدون دادن هیچ نوع گمرک وتادیات درکشور است فکر میکنید چه میکند .

من برايتان توضيح ميدهم :‌قاجاق دولتی ايجاد دولت مافيهای وبلاخره اشغال کشور توسط مافيها.

ايا متوجه ميشويد که ازادی بهترين عطيه خداوندگار است ؟ درصورتی که اين عطيه را خداوند از ما بگيرد انوقت درست مثل افغانستان خواهيم شد .

بسيار متاسف هستم
خدا يارتان .
علی ظفر از شهر الماتا قزاقستان
جوابعللی ظفر31794
2010-12-22 12:57:41
مریم:

قرا قرا چپ باش. تا دیروز که بطور آشکار تمام گلبدینی هاو طالبها که همه وهمه نوکرها و اجنت های آی اس آی پاکستان بوده اند و هستند و همیشه در تمام جلسات پارلمانی موضوعات لسانی و مذهبی را دامن میزدند یکی تان صدای خوده نکشیدین. حالیکه از یکتعداد ولایات کاندید های بدنام تان موفق به اخذ رای نشده اند حقایق را وارونه جلوه داده و بالای برنده گان موفق پارلمان تهمت نموده و آنها را بنام جاسوس ایران دامن میزنید.

کجا شد غیرت و گویا افغانیتت که دنده دنده بروت گذاشتی مگر جرات و شهامت نداری و با نام مستعار زنانه مینویسی.

نفرین و لعنت بر دروغ گویان . مرگ بر کسانیکه حق و ناحق موضوعات نشنلیستی را دامن میزنند و همیشه به نفع یک قوم و قبیله تبلیغ میکنند.

جوابهارون31708
2010-12-20 14:33:47
سلام دوستان یک خبر تازه که برای شما دارم نماینده های پارلمان که به تازه گی روی میدان آمده اند 80 % آنها جاسوس های کشور ایران هستند که ازین طریق میخواهند ماموریت خود را در وطن ما شروع کنند
فکر تان به سر تان بگیریر که بعد ازین چه خواهد شد باید ما شما هوشیار باشیم که دوربر و همسایه های ما چرا علاقه دارند در پارلمان جای بگیرند . بگذارید که کی پشتون است و کی تاچک به این فکر باشید که مایان تمام ما افغان هستیم وبه آینده یک افغانستان و مردم افغانستان توجه داشته باشیم که از بد بدتر نشود
تشکر موفق باشید
جوابمریم31668
2010-12-20 14:01:32
khorasan:
آقای خر آسانی.
من مثل شما وقت اضافی ندارم که این چنین پرپره از عقده های شخصی خود بنویسم ولی به اندازه که باید بگویم ، نظر خواهم داد و ضمناً که من 100% به پشتون ها منسوب نیستم که شما بعد ها داد نزنید.
باید بگویم که آیا شما واقعات دهم 70 -80 را فراموش کردی که در نبود حکومت خردمندانه قوم پشتون چی بلای سر این ملت آمد ، ایا فراموش کردی که تمام هست و بود 5000 ساله که توسط حکومات مختلف جمع اوری کرده شده بودئ همه به ایران و پاکستان تجارت گردید ، آیا فراموش کردی که به بعضی ها.... به موهای خود بمب دستی را بسته میکردند و به شهر ها قدم میزدند و دختر و پسر مردم را اختطاف.... آیا فراموش کردی که در شاهراه های عمومی تجارت اشپش بود ؟ و صد آیا های دیگر که باید با آمدن گروه همانند طالبان بدیل آنرا میپرداختید بگویم یا میپرداختند؟؟ که همانطور هم شد. دیگر خود عاقلانه فکر و بعد نظر ارائه بدار به همه گفته های بالای خودت جواب دارم اما افسوس که وقت خیلی گرانبها است ارزشش را ندارد.
2010-12-06 08:24:07
سلام برتمامی خواننده گان سايت وزين فارسی رو !
جنايات محمد گل مهمند را ميتوانيد در لينک زير بخوانيد.
http://jjaf.blogfa.com/cat-3.aspx
جواباندخويی 31557
2010-07-10 14:24:54
کوچی ها و ناقلین ، دو پدیده ی فاجعه آفرین

باز هم صدای پای شتر ها و شترچران های اوغان در منطقه های زیست مردمان هزاره و برخی بخش های دیگر کشور به گوش می رسد . باز هم کوچی های تجاوزگر اوغان به زمین و خانه و سبزه زارهای مردمان غیر پشتون یورش برده اند و به کشتار و خونریزی و چپاولگری پرداخته اند . این خبر و تصویر هایی از جنگ های جاری در

بهسود و ویرانگری کوچی ها ، در رسانه های همگانی بازتاب یافته است .گفته می شود که کوچی ها تا دندان مسلح بوده و انواع گوناگون جنگ ابزار با خود دارند که به وسیله ی آن می توانند مردم بی دفاع و بی سلاح مناطق مورد تجاوز خویش را به قتل رسانند و یا فراری سازند .

از زمانی که اوغانها از کوه سلیمان به سرزمین های اطراف آن سرازیر شدند ، سلسله ی تجاوزگری و اشغالگری و چپاولگری ایشان تا به همین امروز ادامه دارد و مردمان غیر پشتون از دست آنها در رنج و عذاب می باشند . به ویژه پس از آن که دو صد شصت سال پیش قبایل اوغان ( پشتون ها ) موفق به ایجاد یک دولت غاصب و تجاوزگر در خاک پاک خراسان شدند ، دیگر کسی رنگ آرامی و خوشی و پیشرفت و ترقی را در ساحه ی جغرافیایی تحت حاکمیت منحوس اوغان ها ندیده است .

یکی از ارمغان های شوم و مصیبت بار حاکمیت اوغانشاهان پدیده ای به نام " ناقلین " بوده است . شاهان جنایتکار پشتون برای تحت فشار قرار دادن و سرکوب و بی خانمان ساختن مردمان تاجیک و اوزبیک و هزاره ، هزاران هزار پشتون را از مناطق شرق و جنوب اوغانستان و همچنان از آن سوی خط مرزی دیورند ، به مناطق شمالی ، ساحات مرکزی و تخارستان ( بخش شمال کشور ) ، انتقال دادند و برای شان زمین های مردمان بومی آن جا ها را تقسیم کردند و خود مردمان تاجیک و اوزبیک و هزاره را بی خانمان ساختند . داستان های ظلم و جنایتکاری شاهان خاین اوغان صرف در همین مورد بی شمار است .

حقیقت این است که بخش زیاد زمین های که پشتون ها در ساحات زیست کنونی شان در دست دارند ، غیر از بخش های کوه سلیمان ، دیگر همه زمین های اشغالی تاجیکان و مردمان بومی دیگر می باشند که در اثر تجاوزگری ها و جنگ های متوالی در طول چند قرن به زور غصب کرده و در آن جا ها ساکن شده اند . اما مسکن گزین شدن پشتون ها در مناطق مرکزی و شمال اوغانستان به صورت برنامه ریزی شده از طرف دولت های اوغانی به طور گسترده در صد سال اخیر انجام شده است که این ها به نام " ناقلین " یاد می شوند . یعنی کسانی که از شرق و جنوب به مناطق مرکزی و شمال اوغانستان نقل داد شدند و خانه و زمین و زنده گی مردم بومی را به زور و جبر اشغال نمودند و از همان وقت تا کنون به مکیدن خون مردم غیر پشتون در آن مناطق مشغول می باشند .

کوچی های اوغان نیز یک بلا و مصیبت دیگری اند که بالای مردم غیر پشتون هر سال نازل می شوند و زنده گی مردم را تیره و تار می سازند . هم ناقلین غاصب و طفیلی ، هم کوچی های تجاوزگر و وحشی ، همیشه از طرف دولت های پشتونی مورد حمایت عام و تام قرار گرفته اند و به همه جنایت ها و بیرحمی ها و وحشی گری های شان از جانب دولت ها مهر تایید نهاده شده است .

ما به این باوریم که مردمان تاجیک و هزاره و اوزبیک و دیگرانی که مورد ظلم و بی رحمی ناقلین و کوچی ها قرار گرفته اند ، برای دفاع از خود و برای بازپس گرفتن زمین و جایداد خود ، دیگر هیچ راه ندارند جز این که مصیبت ناقلین و کوچی ها را به زور دفع سازند و از میان بردارند .

ما تجاوزگری و وحشت افگنی کوچی های ظالم را در مناطق مرکزی و دیگر بخش های کشور نکوهش می کنیم و موجودیت ناقلین طفیلی و غاصب را در زمین های مردم غیر پشتون یک لکه ننگ می دانیم . از نظر ما ، مردمان غیر پشتون این حق را دارند که ناقلین را دو باره به جایگاه اولی شان برگردانند و زمین و جایداد خویش را از چنگ شان رها سازند و همچنان این را حق مسلم مردم غیر پشتون می دانیم که نگذارند پای کثیف کوچی های تجاوزگر و قاتل به خاک شان نهاده شود . وقتی که دولت پوشالی و مزدور پشتونیست های غدار از ناقلین و کوچی ها به مثابه ابزار فشار و سرکوب دیگران کار می گیرند ، دیگران هم باید از چنان یک دولت سیاهکار هیچ توقع برای تامین عدالت و انصاف نداشته باشند . امید بستن به تامین عدالت از جانب دولت اوغان سالار که خود حامی و تجهیز کننده ی کوچی ها و ناقلین می باشد ، یک کار نادرست می است . همان گونه که دولت پوشالی کرزی در سال های گذشته هیچ کاری برای جلو گیری از فاجعه ی تجاوز کوچی ها نکرد ، امسال و سال دیگر نیز هیچ کاری به سود مردمان غیر پشتون در این زمینه انجام نخواهد داد .

اوغان ذلتی ها ، سورخلقی ها و دیگر پشتونیست های دزد و قاچاقبری که در اوغانستان حاکمیت را به دست دارند ، نه تنها هیچ تمایلی به جلو گیری از تجاوز کوچی ها ندارند ، بلکه کوچی ها را تقویت ، حمایت و تشویق می کنند که هر سال بیشتر از پیش بر شدت کشتار و وحشی گری خویش بیافزایند . همچنان ، دولت کرزی و پشتونیست های رنگارنگی که با آن همپیمان اند ، از اوغان ذلتی ها گرفته تا گلبدینی ها و طالب ها ، همه بر اساس دستورات کتاب مقدس شان ( دویمه سقوی ) به صورت بسیار جدی و قاطعانه خواهان این استند که ناقلین رانده شده از شمال را به آن جا برگردانند و در عین حال صد ها هزار نفر دیگر از پشتون های مناطق شرق و جنوب و حتی پشتون های آن سوی مرز دیورند را به مناطق تاجیک ها ، اوزبیک ها و هزاره ها در شمال ، مرکز و غرب اوغانستان ، سرازیر سازند و همان طرح " ناقلین " دولت های پشتونی قبلی را به شدت و قوت بیشتر ادامه دهند .

مردمان غیر پشتون باید در برابر این توطئه ها هوشیار باشند و از خود واکنش های مناسب نشان دهند و نگذارند که همان اندک زمین و جایدادی که در اختیار شان قرار دارد مورد چپاول و تاراج اوغان ها قرار گیرد . ما این را به خوبی میدانیم که تجاوزگران اوغان ، زبان نرم را نمی فهمند ، کسی نمی تواند آن ها را با سخن خالی ، با گریه و زاری ، با عریضه نویسی و گردن پتی به جاده ی خردمندی و عدالت و انصاف رهنمون گردد . تنها زبانی را که آنها می فهمند و بالای شان تاثیر دارد ، زبان زور است . تا وقتی که خوب محکم و پخته بر دهان شان کوبیده نشود ، به هوش نمی آیند و در همان شتر جهل و خودپرستی و افزون خواهی و فاشیزم سوار استند و هر کسی که در دم شان بیاید زیر پا می کنند .

برای دفع تجاوز کوچی ها و شکست برنامه ی ناقلین و پایان دادن به حاکمیت ظالمانه ی تک قومی و اوغان سالاری، ما به یک مبارزه و مقاومت گسترده و همه جانبه نیاز داریم . برای اینکه بتوانیم حقوق مردم خویش را به دست آوریم ، باید توانایی به کاربست تمامی اشکال مبارزه و مقاومت دادخواهانه را داشته باشیم . تا زمانی که اوغان سالاری در کشور ما حاکم باشد ، تا زمانی که مردمان غیر پشتون در اسارت قرار داشته و گروگان قبیله و قبیله پرستان باشند ، تا زمانی که مشکلات حاکمیت سیاسی و مناسبات قومی و اجتماعی به صورت عادلانه و شایسته حل نگردد ، همین اوغانستان خواهد بود و همین اوغوکراسی و کشور توسط اوغان ذلتی ها و پشتونیست های تمامیت خواه و فاشیست به سوی ازهمپاشیده گی بیشتر ، به سوی بی ثباتی بیشتر و سر انجام به سوی تجزیه و چند پارچه شدن سوق داده خواهد شد
جوابkhorasan30578
2010-07-06 15:24:58
علی:
http://www.youtube.com/watch?v=jl15VcVY-fY&feature=player_embedded
جوابيصقش30565
2010-06-22 14:32:56
سلام به همزبانهای افغان من سيدعلی هستم ازايران وبرای تمامی ملت افغان ارزوميکنم که هرچه زودتر ارامش ورفابه ان کشوربازگردد.درمورد مهاجران افغان بايد بگويم باچشم خودم ديدم که باچه سختيهايی به ايران ميايند وبامزدکم کارميکنن حالا اگردرکشورخودتادست بدست هم بديد وکشورتان رابسازيد بهترنيست.
جوابسیدعلی محمد منتظری30492
2010-04-21 17:35:12
کاکه گل بد خوی:
این بخش را اصلاً برای خودت ، ملامسجد و اکبر و امثال شما گذاشته اند منتها بعضاً دیگران هم در مورد جفنگهای شما تبصره های شانرا می فرستند.
جوابخوش خوی30105
2010-04-15 10:56:23
اگر در قسمت بالایی صفحه متوجه شده باشید عنوانهای ذیل دیده میشود
تاريخ | علم وفرهنگ | شعروادبيات | طنزوفکاهی | سياست | اقتصاد | و... |
۱. تاریخ خو سخن سر تاریخ است چیزی در افغانستان قدامت زیاد دارد اما به صورت درست نقل نشده
۲. علم و فرهنگ عبارت از همان علم وفرهنگ است که فعلا در افغانستان و در بین افغان نما ها وجود ندارد و توسط یکعده خاینین به ممالک همسایه نسبت داده میشود .
شعر و ادبیات خو همو شعر ادبیات است اگه بگویی که مولانای بلخ از افغانستان است. ایزار کشی شروع میشود.
۳ طنز و فکاهی هم یک صفحه قلندریهاست که بعضی اوقات افغان بودن خودره ده اونتجه نشان میتن
۴ سیاست خو همو سیاست است که هر بیکله و خام کله و خالی کله دراتجا بحث بیمورد به فایده ممالک همسایه میکنند.
۵. اقتصاد خو اقتصاد افغانستان که اصلا وجود ندارد از همین سبب به ندرت داخل این صفحه میشویم
۶. و.... ایره خو مه هم نمفامم که چه گونه صفحه است. شاید مقصد بر ارنده این سایت و غیره و غیره باشد. و یا شاید و سگ جنگی بوده باشد که بنا بر تربیه و اصول بر ارنده سایت سگ جنگی آن حذف شده باشد که مبادا از اصلیت مردم بیسواد دگر مردم با خبر شود.

لطفا شما نظر تانرا درین باره ابراز نمایید

با احترم برادر شما
جوابکاکه گل بد خوی30049
2010-04-06 16:15:54
علی:
محترم !
افغانستان حالا اینقدر هم قدرتمند نیست که به شکل علنی با کشوری مانند ایران که قدرت ساخت بزرگترین اسلحه را دارد به شکل علنی دشمنی کند ها میتواند با سیاست درست خارجی خود اقای کرزی ازمهاجرین افغان حمایت کند
جوابفانوس ولی29972
2010-03-24 15:12:15
بهار:

بهار جان خودت آگاهانه یا نا آگاهانه یک اشتباه کردی حالا میخواهی که دیگران را نیز در این اشتباه ات شریک بسازی .
سایتی را که خودت لینک آنرا فرستادی از طرف امینی های خلقی به راه انداخته شده است و به بهانه نشر یکتعداد موضوعات کاپی شده از دیگر سایت ها که بطور نمونه تعدادی از فکاهیات نشر شده در سایت افغانستان رو را با تغیر نام ارسال کننده آن دوباره به نشر رسانیده ، از مدتی دست به تبلیغات زده و به بهانه تخریب و کوبیدن جناح های خلقی های طرفدار تره کی و پرچمی ها میخواهند که حفیظ الله امین و باند جنایتکارش را برائت بدهند.

بهترین سایت های افغانی وجود دارد که میتوانید از مطالب مفید آنها استفاده نمائید.
جوابامید29863
2010-03-12 20:51:43
علی:

آیا اگر روزی مهاجرین ایرانی به افغانستان می آمدند ما و دولت ما بیشتر از ایرانی ها به خدمت آنها میرسیدیم ؟

علی جان !
ابتدا باید عفت کلام را رعایت بکنی . دور از ادب خواهد بود که در مقابل رئیس جمهور یک کشور همسایه چنین برخورد نمایی.
ثانیاً از کجا میدانی که همین رفت و آمد ها باعث رفع سؤه تفاهمات گردد . و از طرفی هم نه تنها باعث تغیر سیاست دولت ایران در مقابل مهاجرین افغان گردد بلکه در دیگر عرصه ها کمک های دولت ایران جلب گردد.
جوابعباس29746
2010-03-11 14:26:03
سلام به همه دوستان.
به نظر من دولت افغانستان کار احمقانهء کرده است اينکه احمدی نژاد را که دشمن افغانهای مهاحر مقيم ايران هست به کابل راه داده است. اين را بايد نميگذاشتند قدم به ميهن عزيز ما بگذارد.
جوابعلی29733
2010-01-18 23:34:35
دوستان ګرامی به این سایت توجه کنید

http://safufehezbewatan.persianblog.ir/page/listeafradekha
ainbahezb

لطفا نشر کنید

با احترام

بهار
جواببهار29318
2009-11-11 09:32:16
حامد عرفان :

اين همه درست نيست که افغانستان بدست امريکا است. در اين قسمت افغانها ملامت اند چرا که ما هميشه بد يک ديگر را گفتیم و به دشمنان فرصت را آمده ساخت که اين سرزمين را اشغال نمايد.

سوال من از شما اينست که منحيث يک افغان چه راه حل در نظر داريد که از اين بهران در امان شويم.
جوابع.ا.بارکزی28911
2009-11-09 06:33:36
در قدم آول سلام های خیلی گرم در هواه سرد کابل به شما ودست اندرکاران سایت افغانستان.اریو تقدیم میدارم.

از اینکه مطلب بنده را به نشر سپردید ممنونم. مطلبی را زیرعنوان انفلونزای خوکی دارم :این بیماری بعد از اعلان رفتن به دور دوم انتخابات صورت گرفت و آمار واقعه ها خیلی بالا رفت. آیا میداند که اینگونه که آماری انتشار شده واقعت دارد یا کدام نیرنگ سیاسی در کار بوده است. درست فهمیدید عزیزان !!! ازاینکه رقیب سرسخت آقای کرزی (عبدالله) میخواست؛ گرد همائی ها را تشکیل دهد یا به نحو نتایج انتخابات را تحریم نماید. دولت افغانستان، برای جلوگیری از آسیب پذری همشهریان ساده دول ما درناحیه پر نفوس شمال کشور این بیماری را جلوه بزرگ داده اند. تا باشد مردم، دست خوش بازی های سیاسی یکبار دیگر نگردند.
نکات قابل مکس در مورد این بیماری: آیا این یک فریب برای افغان های غریب و ناتوان نیست؟ اگر در شهر کسی پلاستیک فروشی میکرد امروز 50 افغانی را ماسک میخرد یا در کنج خانه میشیندی تا از مرگ در امان باشد.
شخصی خود توسط افراد پولیس توقف گردیدم زمانیکه خواستم شیشه موتر را پائین کنم ولی پولیس جوان کشور برایم گفت لطفآ پائین نکنید که انفلونزای خوکی مرا میگیرد. پس این بخاطر ازبین بردن روزها و شب های شرین مردم است. از شما افغانها خواهشدارم که نظرتان را در مورد مطلب اظهار نماید.

ع. ا . بارکزی:
جوابع. ا . بارکزی:28887
2009-10-19 00:06:02
محبوب شاه : سلام این همه گفتن در بین ما افغان ها خیلی زیاد شده است که واک افغان ها بدست ایشان نیست. این سخن درست نیست. این را به طور دیگر اظهار کنیم! ما خود وطن فروش هستیم به همین سبب صاحب خانه جدید پیدا کردیم.

اگر ما تمام افغان ها از همان غرور که داشتیم یکبار استفاده کنیم بعد این هم مشکلات خواهم حل شد.

ع . ا . بارکزی از افغانستان
جوابع . ا . بارکزی28744
2009-09-02 12:18:39
نوید:
سلام نويد جان قند از کجای افغانستان بگم برای تان هر چيز که خراب شود اورا نمک ميزنند اما اگر نمک خراب شد چی بايد کرد خود دولت تصميم تا نگيرد حل مشکل نمی شود برادر قند تشکر از اينکه آينده نگر هستيد منتها اجازه افغان بدست امريکا است از دست ما افغانها خلاص است تش
جوابحامد عرفان 28435
2009-07-14 17:32:29
سلام بر شما وطنداران مهربان

اين مضمون جالبی بود در مورد سرنوشت جنرال دوستم چنانچه وی در تغير رژيم دکتور نجيب رول داشت حالا باز هم نام وی در جهت تغييرات رچيم فعلی هم کارآمد شده
اين مقاله را بخوانيد جالب نوشته است

http://www.khawaran.com/ســـــیاسی/امریکا-و-انتخابات-افغانستان.html

شفيع از سويدن
جوابشفيع28210
2009-05-05 01:10:02
www.hewadwal.com

جوابsss27828
2008-10-20 00:25:56
هموطنان عزیز
تفسیری از فرمان حامد کرزی در مورد کوچی ها ))
فرمان "افغان ملت" با امضای رییس جمهور ثنا نیکپی
داکتر حقوق و علوم سیاسی ))
را در وبسایت خوشه مطالعه فرمائید.

http://www.khosha.org/Pages_/khosha31-07-1.html
جوابس. آهنگر26914
2008-10-14 20:53:11
سلام به همه ای تان !
لطفا به سايت www.tajikmedia .com

تشريف آوريد.
جوابتوتا خيل26885
2008-08-01 06:25:23
باسلام :
دوستان عزيزي كه از سرنوشت پرويز كامبخش خبر دارند لطفا معلوملت خود را روي صفحه بنويسند تا دوستان ديگيري كه مثل من نگران سرنوشت اين جوان است اگاهي حاصل كنند .از تمام قلم به دستان و دوستاران دين نيز همن خواهش را دارم.
جوابشبانه.م26554
2008-05-26 18:07:14
محبوب شاه:
برادر محترم محبوب شاه سلام بر شما
از خلال نوشته تان چنین مطلب گرفتم که مدت زیادی از وطن دور هستید و بسیار دق هم اوردید بیا همت کنید طرف وطن بیاید بخدا که کابل جان جای خوب است و از مشکلات دنیا غرب خلاص میشوید .

بااحترام
جوابشمشير بارکزی26204
2008-04-25 13:49:28
علم گل:
مه به گپت احترام کدم باز رفتم صفه بی بی سی ره سرچ کدم یانی پالیدم اینی لنک ره یافتم
http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/story/2004/12/041223_richard.shtml

باز یادم آمد که میگفتن:

شربت به جام غیر و به دست رفیق زهر در حیرتم که من بستانم کدام را
جوابناممه نميگم25986
2008-04-22 21:26:38
برگرفته شده از سایت بی بی سی

15:28 گرينويچ - پنج شنبه 23 دسامبر 2004
ريچارد هوگلند، سفير آمريکا در تاجيکستان

"من در سال ۱۹۸۰ در شهر پيشاور پاکستان ديپلمات بودم.

در کنار کمک به جنبش مقاومت با انجمن مطبوعات بين المللی نيز در تماس بودم. مطبوعات سوالاتی را مطرح می کرد که جواب آنها برايم آسان نبود. يکی از اين سوالات در مورد موشکهای استينگر بود. موضوع اين راکت ها و آموزش افغان ها در اين رابطه موضوعات بسيار محرمانه ای بودند.

در سال اول تصميم من چنين بود که از استينگر ياد نکنم اما بعدا مقررات تغيير کرد. تعداد بيشتری از اعضای کنگره آمريکا از نزديک اوضاع جنگ بين افغانستان با شوروی را نظارت می کردند.

يک روز گروهی از اعضای کنگره را برای ملاقات با يکی از فرماندهان مقاومت بردم. چون فرمانده هنوز آماده ملاقات با ما نبود، معاون وی ما را در خانه ای مصروف ساخته بود. او گفت، می خواهيد چيزی را برايتان نشان دهم؟ دروازه گاراژ را باز کرد، داخل گاراژ پر از صندوق های حامل موشک استينگر وجود داشت.

موضوع ديگری که از ياد من نمی رود، اين است که يکی از عصرهای تابستان بود که من تا دير وقت کار می کردم. منشی من آمد و گفت که يک جوان افغان می خواهد با شما ملاقات کند، اجازه بدهم يا خير؟

گفتم، بله، اجازه دهيد. او در حالی که لباس مرتب و تميزی به تن داشت، در مقابل من نشست. او گفت، شما در مورد افغان ها هيچ معلوماتی نداريد. من می خواهم در اين مورد برايتان معلومات دهم، تا شما آنها را خوب بشناسيد.

از حرف های وی خوشم آمد. با هم دوست شديم. او برايم درس می داد. سالها با هم دوست باقی مانديم. اسم او حامد کرزی بود."
جوابعلم گل25974
2008-03-01 18:07:33
یک افغان زردشت: دوستان محترم این صفحه ببیند و قضاوت کنید http://www.herat.co.uk/dak/tu_ay_zan.html
جوابمحبوب شاه25620
2008-01-24 07:57:37
یک افغان زردشت:
با عرض سلام بر شما در حقیقت گفته های شما همه حقیقت است من هم خواستم در رابطه به صحبت های دلبذیر شما علاوه کنم او این است که مردم ما هیچ گاه زردشت را فراموش نکرده وهمه عنعنه های های انرا بشکلی اچرا می کنند مثلا در طوی ها عروس وداماد را در اطراف اتش چرخ میدهند وموشک برانی میکنند واگر مریض شوند تکه را با روغن الوده نموه در اطراف سر مریض بنام الس میگردانند در زیارت ها بلته چراغ میکنند .ومهم از همه بزرگان زردشت را در ایام تهدید ووحشت عرب ها در کوه ها بناه داده بعد از مرگ انها را زیارت گاه ساختند واز ترس عربها بنام خواجه کوه ها نام گذاری نمودند اگر درست فکر وتحقیق نماید زیارت های که در کوه ها است نام مشخص ندارند. من در رابطه تحقیقاتی دارم اگر شرایط موافقه کرد با فاکت ها روشن خواهم کرد.
جوابحق گوی25347
2008-01-22 00:00:14
حصیر از شهر زیبای کابل:
شما در پیام تان نوشته بودید: (بفضل خداوند ما مسلمان هستیم خدا نا خواسته برویم یهود شویم از دین خود برگردیم به نظر شخصی من این خارج از عقل است)
میخواستم از شما بپرسم که مسلمانهای عرب که در قرن هشتم و نهم به سرزمین ما تجاوز کردند چه تعداد افراد را به قتل رساندند؟ چرا مردم کابل از جمله رتبیل شاه با مسلمانها جنگید؟ چرا مردم نمیخواستند اسلام را قبول کنند؟ ما به آسانی اسلام را قبول نکردیم بلکه بالای ما تحمیل شده. عربها سرهای هزاران هزار نفر را بریدند و از آن کوه ساختند. افغانهای که اسلام را ترک کرده اند آنها فهمیده اند که ما در تاریخ ۵۰۰۰ ساله خویش صرف یکهزار سال مسلمان بودیم و چهار هزار سال زردشت و بودایی. ولی امروز ما همه چیز را فراموش کردیم. متاسفانه که از خونریزی های عربها ما باخبر نیستم. میدانید که در یک روز در شهر کابل لیس بن قیس مشهور به شاه دو شمشیره سر هزاران نفر را به بهانه اینکه مسلمان نیستند برید و مردم هم سر او را بریدند و بعد از پیروزی عربها قبرها یا زیارتها را برای مرده گان شان درست کردند یعنی زیارت شاه دو شمشیره و دیگران در منطقه شهدای صالحین. بیایید از تاریخ خود کمی مطالعه کنیم و بعد بگوییم که ما مربوط به کدام دین و نژاد هستیم.
جوابیک افغان زردشت25330
2008-01-20 01:39:05
احمد:

آرزوی همه پایان جنگ و درگیری... در کشور است... اما «آزادی» چرا؟؟؟
جواببلقیس25319
2008-01-18 14:55:18
اسلام عليكم وطنوالو!
در باکستان سه ميلون افغان است مگر يک بوهنتون هم ندارد . و در به در است اگر در باکستان مردم ما او شما تعليم نه کند به زودی به هلاکت می رسيم يک بوهنتون شخصی که بنام اريانا است و درس های شان خوب است . به تمام مهاجرين که در باکستان است اسفتاده بگريد ......
وسلام
جوابصافي25310
2008-01-15 21:21:50
اميد وارم آزادی و جنگ و درگيری در افقانستان تمام شود . وما مهاجرين بتوانيم در کشور خودمان برگرديم . و وطن خود بسازيم .
جواباحمد25289
2008-01-10 18:40:30
بلقیس جان ملکۀ سبا:

بلقیس جان یکجهان تشکر که در هنگامی که مصروف گذشتاندن رخصتی های سال نو بودم لطف کردین و به جواب برادر محترم ما از چگ پرداختین.
از موقع استفاده کرده عید گذشته و سال نو را برای کسانیکه تجلیل میکنند تبریک و تهنیت میگم
موفق باشید.
جوابپروف25256
2008-01-08 01:16:11
محترم محبوب شاه!

گرچه این بخش سیاست است اما... و با پوزش از فارسی.رو، چیزی که برادر عزیز ما «پروف» گفتند کاملا دقیق است و این همان راهی است که فکر میکنم همه ازان استفاده میکنند، اگر کدام محدودیتی در ویندوز ارائه شدۀ «چکی» وجود داشته باشد نمیدانم، ولی در غیر آن کاملا دقیق است، منتها ایشان اصطلاحات کمپیوتری انگلیسی را با الفبای فارسی نوشتند ولی با کمی دقت میتوانید آنها را به زبان چکی برگردانید و ازان پیروی کنید ( من خودم اگر چه ویندوز من به انگلیسی نیست، ولی با طی همان مراحل دایما الفبا های مورد نظرم را نصب کامپیوتر میکنم ). به آرزوی موفقیت شما.
اگر باز هم متوجه نشده اید یا سوالی درین رابطه دارید، با آدرس ایمیل خود یکجا بنویسید (در صفحۀ مربوطه)، سعی خواهم کرد تا از دوستان چکی خود تقاضا کنم به زبان آنجا توضیح بدهند. موفق باشید.

البته تا جایی که من میدانم ویندوز شما (در صورتیکه بازار سیاه یا همان «پیرات یا دزدی شده» باشد) هنگامی قطع میگردد که شما ویندوز خود را راجستر کنید و یا اکثرا در حالت آپدیت «یا به روز کردن» خودکار (اتومات) بگذارید.
جواببلقیس جان ملکۀ سبا25242
2008-01-05 12:12:28
حصیر از شهر زیبای کابل:دوست محترم نمیدانم از کجا شما و غوث به این نتیجه رسیدید که من زبان مادری خود را فراموش کردم.(در صورتیکه حدف من فقط نوشتن حروف از طریق کمپیوتر بود)
دوستان محترم نه من هرگیز زبان مادری ام را فراموش نکردم و هم بغیر از زبانهای دری و پشتو میتوانم به چند زبان خارجی هم حل مطلب نمایم.
دیگر اینکه کسانیکه به خارج زندگی میکنندهمه سگ شوی نیستند. چون درین ممالک چرس و تریاک کشت نمیشود باید از طریق کار خود زندگی کنند. بفکر من هر کاریکه انسان بکند بهتر است نصبت به غیبت بی معنی و بی مفهوم شما.
جوابمحبوب شاه25222
2008-01-05 11:28:59
دوست محترم: گفته شما درست است در صورتیکه دسته زبان های آسیاه به آن ویندوز و یه سی دی وصل باشد. در غیرصورت این زبان ها را میتوانید از مایکروسفت درخواست کنید.درینصورت اولین سوال مایکروسفت این که ویندوز خود را چک کنید. چون ویندوزیکه از بازار سیاه خریدید چک نمیشود. بعد از مدت بسیار کوتاه مایکروسفت ویندوز شما را قطع میکند.
به بسیاری از ویندوز ها اصلا زبانهای آسیاه وصل نمیباشد.
جوابمحبوب شاه25221
[1] [2] [3] [4] [»»] 
پيام شما:
آدرس الکترونيکی: نام:
farsi  eng

© 2003-2007 نشريهء آزاد افغانی
كليه حقوق اين سايت متعلق به «افغانستان.رو» ميباشد
نظرات نویسندگان مقالات ممکن است مغایر با موضع اداره سايت باشد
استفاده از مطالب سايت با ذکر ماخذ آزاد است.