English |  فارسی |  پشتو |  Русский  

صفحه اول/ « اوضاع در افغانستان برای روسیه بی تفاوت نمی باشد »
  تاريخ   |   علم وفرهنگ   |   شعروادبيات   |   طنزوفکاهی   |   سياست   |   اقتصاد   |   و...   |
ديدگاه هاي ارائه شده در نوشته هاي ارسالي بيانگر آراي نويسندگان مي باشد و لزوما مبتني بر موافقت ادارهء «فارسی.رو» با اين جهت گيري ها نيست. مسوليت اين نوشته ها مطابق قوانين اداري و جزايي روسيه فدراتيف و نورم هاي حقوقي بين دول منوط به نويسندگان است.
[1] 
2007-04-22 16:14:04
تا وقتیکه اسلحه از مردم (طرفداران جنگسالاران) جمع اوری نگردد، عملی کردن نورم های دیموکراسی غیر ممکن است.
جوابهمایون21454
2007-04-20 23:18:12
ناصر:
اگر نشر نميکرديم، شما بی خبر میبودید.
جوابفارسی.رو21432
2007-04-17 00:26:38
Farsi.Ru:
اصلاْ من نميدانم که چرا شما چنين مطالب را نشر ميکنيد
اين يک سوال بزرگ است که شايد نزد بسياری ها مطرح باشد
جوابناصر21365
2007-04-15 22:00:56
ع ر:
با عرض سلام .مشوره ها کارسناسان روسی خالی از مفاد نيست درين چا استفاده سياسی با اهلیت سياسی بکار است . در رابطه تچارب تلخ روسيه در افغانستان وادامه پی هم مخالفت ها داخلی وکشور های اتحاد انها به خلاصه مفيد ممکن امده باشند.در رابطه محوه ترريزم وفندمتاليزم در قفقاز روسيه واعاده کامل صلح در تاچکستان وسر کوبی وفرار چنگچويان ازبکستانی که امروز يگانه نيروی عينی بن لادن در پاکستان ومناطق چنوب افغانستان است بيانات انرا شاهد می باشد.
جوابحق گوئ21346
2007-04-15 19:54:37
ع.ق.فضلی:
احساسات وطن پرستی شما قابل تحسين است ولی بنده بعد از مطالعه متن روسی گزارش http://www.afghanistan.ru/doc/8622.html طوری برداشت کردم که منظور مارکوف اهانت به رهبرکشور نه بلکه زيادتر به نظام سیاسی اشاره کرده . اگر شما طرز دولتداری قادروف را با دولتمردان ما مقايسه کنيد ، بعقيده من، وی زيادتر به اسماعيل خان شباهت دارد که طرفدار انسجام قدرت ميباشد.
جوابنادری21344
2007-04-14 21:33:49
كارشناسان روسي هنوز نميتوانند حقايق جامعۀ افغاني را بدرستي بشناسند ويااظهاركنند . ما افغانها ميخواهيم آزاد و بيطرف باشيم . امروزما افغانها در تلاش استقرار دموكراسي هستيم . عقب ماندگي اقتصادي بمعناي اين نيست كه ما لياقت و شايستگي دموكراسي را نداريم . اكثرا چنين بيان ميشود كه كشورهاي مسلمان و جهان سوم براي دموكراسي ساخته نشده اند . اين نظر كاملا مردود و نادرست است و كارشناسان روسي نبايد چنين بيانديشند . يگانه راه برون رفت از بند اسارت وديكتاتوري و تروريسم چنانچه تاريخ به اثبات رسانده فقط وفقط دموكراسيست . روسيه كه كسي كمترين گمان آنرا نميكرد توانست بعد از ۷۰سال استبدادو ديكتاتوري دموكراسي را در جامعه اش تطبيق كند . ما افغانها همواره آزاد بوده ايم و در سالهاي ۶۰ كه روسيه در زير استبداد بريژنف توانايي تنفس آزاد را نداشت، دموكراسي را آئين خويش ساخته بوديم مگر مداخلات اتحادشوروي وصدور ماركسيزم لينينيزم بكشور ما، ما را به بيراهه كشاند وتا امروز ملت مظلوم افغان با خون وجان عزيز بهترين فرزندان خويش بهاي سنگين آنرا ميپردازد .
امروز تلاش ما افغانهااين است تاازيكطرف ريشه هاي دموكراسي را در كشور خويش محكم بسازيم وازسوي ديگر درمقابل تروريسم بين المللي و مداخلات انانيكه اين آفت را وسيلة رسيدن به اهداف خويش ساخته اند برزميم . حتما پيروزي با ماست . امريكا وهيچ كشورديگر نميتوانديرما قادرف ويا مانند او شخصی ديگري را تحميل كند. فقط اين نكته را درست گفته ايد كه "امريكا قادروف خودرا درافغانستان ندارد ." ما افغانها ضرب المثلي داريم كه ميگويد كور صرف يكبار اعصا يش را گم ميكند ، تجربۀ گمراه ساختن جوانان افغان توسط ك گ ب را ما تا جهان است بيادخواهيم داشت و هيچگاه ديگر افغاني را نخواهيد ديد تا بنام اين وآن حاضر به خدمت به اهداف بيگانه شود . روسيه اگر دوستدارد تا در افغانستان ومنطقه وحتا جهان صلح وآرامش برقرار باشد بايد به خواستهايما و بمردم ما احترام بگذارد وهيچگاه نپندارد كه با كماشتن دستنشانده ومزدوري بركشورما اوصاع درينجا آرام خواهد شد . قادروف مخلوقيست كه صرف بدرد روسيه در جيچنيا ميخورد وبس . افغانستان جايي نيست كه اشخاص مانند قادروف بتوانند بران حكومت كند و روسها بايد اين نكته را با تجربه خويش از سالهاي ۸۰بخوبي بدانند . پس اين اظهارات وگفته هاي كارشناسان چيست ؟
جوابع ر21336
2007-04-12 23:22:58
‏2007‏/04‏/12

آقای سیرگی مارکوف عرض سلام و ادب خدمت شما !

از طریق سایت «افغان.رو» دیدگاه های شما را در باره کشور عزیز ما افغانستان مطالعه کردم که متاسفانه باعث شگفتی و تعجب بیش از حد من به مثابه یک افغان شد. البته بدلیل اینکه شما و زمامداران کشور شما قسمیکه هنوز هم بنابر شواهد انکارناپذیر موجود مشاهده میشود هنوز هم در امورات داخلی کشور ما مداخله نموده و از تجارب بسیار تلخ و گرانبهای تان از کشور ما افغانستان که به قیمت جان و خون هزاران انسان هردو کشور بدست آمده است کاملاً درس و عبرت نگرفته اید و وقیحانه از روی عادت همیشگی تان غیر مسوولانه به دیگران مشوره میدهید. بفکر من شما در فکر بهتر شدن زنده گی، اقتصاد و امنیت داخلی شهروندان زحمتکش و ستمدیده کشور خود باشید تا در فکر دیگران. برای شما لازم است که از تجارب بسیار تلخ بدست آمده از کشور خود ما در رابطه به کشور خود و کشورهای دیگر دنیا استفاده نمایید. من متاسفم که شما به مثابه یک کارشناس سیاسی بدون اینکه از گذشته ها و تجارب تلخ و فراموش ناشدنی دو دهه جنگ و جضور نظامی تان در کشور ما درس و پند گرفته باشید باز هم غیر مسوولانه اظهار نظر میکنید و میگویید که «در افغانستان در حال حاضر شخصیت قدرتمند کفایت نمی کند. برای افغانستان تجربه روسیه در باره ثبات اوضاع در چیچنیا مفید ثابت شده میتواند. من فکر میکنم ، که امریکایان در انجا احمد قادروف خود را ندارند. ». آقای سیرگی مارکوف ! این شما و حکومت سرمایه داری تان هستید که در رابطه با سیاست ها و روابط تان با کشورهای دیگر دنیا و در امورات داخلی کشور خود تان از تجارب بدست آمده از افغانستان ضرورت دارید و از آن استفاده کنید که یکبار دیگر در تاریخ سرافگنده، شرمسار و روی سیاه نشوید. ما به تجربه «چیچینیا» و چهره های مانند قادروف ضرورت نداریم. کوشش نکنید که اشخاص مانند قادروف را در کشور ما جستجو کنید و یا هم بدیگران مشوره دهید که در پی جستجوی چنین مهره های بی اراده در کشور ما باشند. کشور ما مدام العمر در این وضعیت و حالت باقی نمیماند. افغانها مردم غیور و شجاعی هستند. ما میدانیم که شما و کشورهای سرمایه داری دنیا منافع تانرا در اوضاع نابسامان و بی اتفاقی افغانها میبینید. مگر دیر یا زود شما و یا هم اگر شما نباشید چون از عمر کم تان چیزی باقی نمانده است، نسلهای بعدی کشور تان شاهد یک افغانستان باثبات، آزاد و پیشرفته خواهند بود.

آقای سیرگی مارکوف !
شما که رئیس انستیتوت تحقیقات سیاسی روسیه هم هستید من به مثابه یک افغان و عضو سابق ح.د.خ.ا انتظار چنین اظهارات غیر مسوولانه را از جانب شما به مثابه یک کارشناس سیاسی در قبال کشور ما افغانستان نداشتم و این اظهارات غیر مسوولانه و مشوره شما را به دیگران شدیداً محکوم میکنم و بشما و از طریق شما به مسوولین حکومتی و نظامی و کارشناسان سیاسی تان پیشنهاد میکنم که در آینده ها از اینگونه اظهارات که بجز نتایج منفی چیزی دیگری بدنبال نخواهد داشت جلوگیری نموده و از متوسل شدن به هرگونه اظهارات و پیشداوری های غیر مسوولانه دست بردارید.

با عرض احترام
جوابع.ق.فضلی21310
2007-04-12 19:39:14
بتاریخ 10 اپریل در اژانس ریا « نووستی » میز مدور با شرکت کارشناسان عمده روسیه در امور سیاست بین المللی برگذار گردید. به عقیده سرگی پریخودکا دستیار رئیس جمهور روسیه ...
جوابFarsi.Ru21308
[1] 
پيام شما:
آدرس الکترونيکی: نام:
farsi  eng

© 2003-2007 نشريهء آزاد افغانی
كليه حقوق اين سايت متعلق به «افغانستان.رو» ميباشد
نظرات نویسندگان مقالات ممکن است مغایر با موضع اداره سايت باشد
استفاده از مطالب سايت با ذکر ماخذ آزاد است.