English |  فارسی |  پشتو |  Русский  

صفحه اول/ داکتر عبدالله: من در فکر اشتراک در انتخابات رياست جمهوری نیستم
  تاريخ   |   علم وفرهنگ   |   شعروادبيات   |   طنزوفکاهی   |   سياست   |   اقتصاد   |   و...   |
ديدگاه هاي ارائه شده در نوشته هاي ارسالي بيانگر آراي نويسندگان مي باشد و لزوما مبتني بر موافقت ادارهء «فارسی.رو» با اين جهت گيري ها نيست. مسوليت اين نوشته ها مطابق قوانين اداري و جزايي روسيه فدراتيف و نورم هاي حقوقي بين دول منوط به نويسندگان است.
[1] 
2007-12-31 23:13:03
وطندار:
با عرض سلام داکتر عبداله نسبت به ضيا مسعود وديکران تفاوت دارد اقای عبداله يک جمعتی شعوری ودارای افکار واساس وايدلوزی است ممکن اقای عبداله واقای قانونی در جمع از کدر های فعلی نهايت تربيت خاص ديده وابده وبا تجربه شده باشد از منافع خود واخوان جمعت اگاهانه دفاع ميکند.
جوابحق گوی25202
2007-12-29 11:55:24
امانـ معاشر:
جان بیادر او اصلا برای وزارت خارجه و امورات دپلوماسی ساخته نشده بود روی یک معامله دراین جا موقتا" جابجا شده بود ضیا خان مسعود نیز موقت است باز خواهی دید.
جوابوطندار25195
2007-12-23 09:43:49
عمر تیمور:
با عرض سلام های صميمانه باز هم خواستم با شما از ديد گاه خود در صحبت شوم در رابطه به غلظی های املايی ام قبلا معذرت می خواهم .
برادر محترم شما نهايت خوش داريد تنقيد کنيد اگر با اين تنقيد های زيبای تان بيشنهاد های هم از نگاه خود ميداشتيد بهتر ميشد .مثلا در رابطه به موضوع خدامات اقای عبداله شما خوب ميدانيد که در زمان های سخت تحديد ترريزم محترم عبداله صحن مبارزه را ترک نگفته با علم واستعداد که داشت تا اخرين لحظه اعمال تروريستی طالبان را بالای عصر تصوير کرد ومهمتر از همه در ايام امدن قوای بينالمللی ضد ترريزم در افغانستان محل جابجا شدن انرا تعين نمود حتی اگر درتلويزيون وقت ديده باشيد طياره های انگليس ميخواست بدون اخبار دولت در ميدان هوايی کابل نشست کند که حتی با فير وبرخورد هم مواجه شد وداکتر عبداله نمايده گان انگيسی را موافق به امر وبلان دولت افغانستان ساخت در رابطه با ارتباط بينالملليی داتر عبداله هميشه موفق بوده به تناسب ساير دبلمات های وقت و همچنان خدمت بزرگ برای برادران تاجکستانی کرد که نگذاشت افغانستان مرکز قومانده وجنگ برادران تاجکستانی ما وجنگ برادر کشی در کشور همسای وبرادر ماادامه یابد با وجود انکه از جانب اشخاص خلل انداز مثل گلبدين سياف هميشه اشاره به جنگ جهاد کمک ميشد در اخر بايد بگويم يک انسان در جامعه تفنگ وجنگ بالاتر از اين چه خواهد کرد بفرمايی خاطر نشان کنيد که کادام شخص بهتر از ان توانست وظيفه انجام دهد
جوابامانـ معاشر25137
2007-12-21 20:20:53
ممتاز:
شاید منظور مصاحبه کننده صرف هدف مسلکی بوده باشد.
جوابمیرویس25124
2007-12-21 01:50:43
دوستان عزيز

عبدالله از شاگردان شوخ طبع ونسبتا لايق صنف بود.روزی يکی از استادان از مصروفيت زيادش در شفاخانه و پوهنتون شکايت داشت.او گفت که ...يک پايم در شفاخانه جمهوريت ديگرش در علی اياد ديکرش در فاکولته طب.. در همين اثنا عبدالله صدا زد استاد چند تا شد.
در حاليکه او در دوران موجوديت قطعات شوروی در افغانستان در تضاهرات ضد شوروی در پوهنتون کابل اشتراک فعال داشت و از لحاظ سياسی به نفع جهان غرب نزديک پنداشته ميشد ولی روابط خاص با ماويستها نيز داشت.نماز ويا عبادت او را کسی نديده بود.
شايد از برکت برادرش که جنرال نظامی و عضو برجسته ح د خ ا بود توانست تحصیلاتش را به اتمام رسانيده به نمايندگی صنف در تلويزيون صحبت نموده و بعد به پنجشير تشريف برد سال ۱۳۶۲.
جوابکمحرف25117
2007-12-19 01:18:45
اگر منظور مصاحبه کننده این بوده باشد که داکتر عبدالله نباید فراموش شود موضوع دیگریست، در غیر آن کدام حرف مهم که برای کشور و مردم آن دلچسپ باشد در اظهارات داکتر صاحب دیده نمی شود!
جوابممتاز25112
2007-12-17 22:58:03
وطندار:
داکتر صاحب شايد در مدت ۱۰-۱۵ سال طلبابت را فراموش کرده باشد.
جوابفيض25103
2007-12-17 09:35:30
بصير بينا:
درود ها وسلامها به شما دوستان تقدیم باد
محترم عبدالله عبدالله خوداش قرار نگاشته های فوق که کاندید ریاست جمهوری خودرا نمیداند صرفا ساحه فعالیت شاترا در بنیاد مسعود بزرگ خلاصه نموده اند البته اگر حقیقت داشته باشد کاری خوبی ممکن کرده باشد. ویا اینکه میتواند در بخشهای مسلکی طبابت مصروف باشند این هم یک خدمت شریفانه برای مردمان میهن شده میتئاند.

به لحاظ خدا در فکر چوکی و چوکی سازی نباشید لطفا بمردم مریض برهنه بی نان بی خانه بیکار توجه نمایم که در این مدت 5 - 6 سال ضجه و ناله شان تا آسمانها بلند شده یک ادره فاسد که در طول تاریخ این وطن انرا ندیده بود بالای مردم حاکم شده این مردم شوربخت هر روز در جنوب در شمال در شرق در غرب از دست نا امنی و فساد ادری به فغان امده لطفا از خدا کمک بخواهید تا عمر اینها هرچه زودتر کوتاه شود و چوکی های دولتی شکسته باد-
بگذار این وطن وطن شود امید ازرده هم نشوید بااحترام
جوابوطندار25101
2007-12-15 21:52:01
آقای تیمور سلام!
در افغانستان داکتر صاحب یکی از نیک نام ترین سیاست مدار امروز هستند و تا جای که بنده اطلاع دارم در داخل و خارچ افغان ها به ایشان احترام دارند و به ایشان مهر میورزند.
و بنده نیز به این باور هستم که اگر جناب داکتر صاحب خود را کاندید نمایند تعداد زیاد از مردم به ایشان خواهند رای داد.
و بعد از خواندن آنچه چناب عالی عرض نموده بود تنده متحیرم.
جوابامین25093
2007-12-15 02:22:10
‌بصير بينا:
من در مورد داکتر عبدالله خومت تان چيزی نوشتم ولی از نشر بازماند.
به هر صورت اگر شما همان بصير بينا که در سالهای ۸۰ ميلادی محصل طب بود؛هستيد؛سلام های داغ و صميمانه پاينده را پزيرا شويد.
جوابکمحرف25086
2007-12-13 22:23:11
اقای بينا سلام ا

پيام تان را مطالعه نمودم. به اين نتيجه رسيدم که نظر شما بيشتر احساساتی و خونگرم است تا واقعبينانه . اما به احساس وطن پرستی تان مرحبا ميفرستم.
در ضمن ضرب المثل ذيل به يادم امد.از آش کرده کاسه گرم ویا به عبارت دیگر شاه پرست تر از خود شاه. یعنی در حالیکه اقای عبدالله خود را کاندید نکرده اند.شما از قبل میلیو ن ها رای از افغان های با عزت را برایشان تقدیم کرده اید.

ازرده نشوید اجازه بدهید موضوع را از جانب دیگر مشاهده کنیم.

این یکواقعیت تاریخی است که کشور ما در دهه های قبل مورد چندین تجاوز مستقیم و غیر مستقیم نظامی از جانب کشور های همسایه از جوانب مختلف و با و قفه های زمانی متفاوت قرار گرفته بود.بعضی از این تجاوزات با تغیر شکل متآسفانه تا حال ادامه یافته است.

در این ضمن در هر زمان مردم غیور ما با قبول قربانی های فراوان و تحمل خسارات جانی و مالی به دفاع از وطن و نوامیس آن پرداختند. یکی از این تجاوزات تجاوز کشور همسایه ما پاکستان در توافق با بعضی کشور های منطقه و اعزام عمال بد نام شان تحت نام طالب و زیر پوشش تطبیق شریعت و آوردن نظم و ارامش و طرد شر وفساد میباشد.

در جنب سایر مقاومت های مردم ما در نقاط مختلف کشور یکی از درخشان ترین و موءثرترین هسته ئ مقاومت مبارزهء مرحوم احمد شاه مسعود بود که قهرمانانه رزمید و چندین بار متجاوزین را متحمل تلفات و شکست های پیهم نمود.این یک واقعیت تاریخی میباشد.

در ضمن در جبهات مقاومت مردم افغانستان در مقابل متجاوزین هزاران افراد اشتراک داشتند.چه در صفوف پاهین یا در سطوح رهبری و در مناطق مختلف. که میتوان اسمای زیادیرا برد که به نظر شخصی من جهاد و مبارزه ئ شان کمتر از اقای عبدالله نبود.

مثلآ از هم سنگران شان اسماعیل خان از هرات در غرب ویا استاد عطا در نواحی شمال ویا استاد محقق در بلخ و سمنگان و یا فرماندهان با افراد کمتر مثل حضرت علی در مشرقی وغیره هزاران مبارز را میتوان نام برد که من متاسفانه نمیتوانم اسم همه شان را در اینجا درج نمایم.
در همان زمان اقای عبدالله همکار مترجم و سخنگوی اقای مسعود بود.

با عرض حرمت به مبارزات شان من هیچ برتری ایشان را بر دیگران نمی بینم. هزاران جوان مبارز در هوای گرم و سرد و با شکم های گرسنه مردانه رزمیدند اسیر شدند شهید گردیدند معلول شدند و منازل و باغات شان همه حریق گردید. این ها به نظر من قهرمانان واقعی اند.

مساله دوم اینکه هرگاه فرض کنیم که اقای عبدالله رزمیده باشند.به معنی این نیست که برایش حتمآ پاداش داده شود. چونکه دفاع از وطن و عزت آن و ظیفه هر فرد میباشد. بدون انکه منتظر جایزه باشند.و بزرگترین جایزه برای این افراد همانا ازادی وطن شان میباشد نه رسیدن به مقام و منزلت و موتر و خد مه . در غیر ان ما انرا مبارزهء شریفانه نه بلکه تلاش برای رسیدن به عزت دنیوی محاسبه میکنیم. که پاداش ان مقام و منزلت است نه افتخار دفاع از وطن.چون دفاع از وطن وظیفه هر فرد جامعه میباشد.

شما در ضمن از رای دادن میلیون ها افغان با عزت یاد کرده اید. من ندانستم از کجا به این نتیجه گیری رسیده اید؟ با چه تعداد مردم در تماس بوده اید؟ و نظر سیاسی چه تعداد احزاب و افراد را بررسی کرده اید.و از چه تعداد باشنده گان کشور با سنین مختلف در همه و لایات سوال نموده اید و به این نتیجهء هنگفت رسیده اید.

شما یک نفر هستید و حق دادن یک رای را دارید.و اجازه دارید که این رای تان را به کاندید دلخواه تان بدهید.اما وکالت میلیون ها افغان با عزت را نمی توانید بکنید.باز موضوع یاد اوری کلیمه افغان با عزت مرا به حیرت میاندازد که چرا کسی که به کاندید مطلوب شما رای بدهد با عزت است و کسی که رای ندهد خدای نخواسته در جمله بی عزت ها شامل میشود.

ضمنآ توضیح نداده اید که از کدام نگاه کسی دیگر با اقای عبدالله مقایسه شده نمتواند. چه امتحانی از تمام اتباع افغانستان اخذ نموده اید که پارچه اول نمرگی را برای اقای عبدالله تقدیم داشته اید.از کدام حیث کسی با ایشان برابری نمی تواند.وجالب تر اینکه با اگاهی کامل تان از قلوب میلیون ها افغان نتیجه گیری کرده اید که ایشان محبوب قلوب همه هستند.دوست عزیز صرف خداوند عالم القلوب میباشد نه من و شما.در صورتیکه از قلوب همه اگاهی دارید مطمن باشید که خود شما کاندید بهتر از اقای عبدالله بوده میتوانید.وهیچ کسی بهتر از شما نخواهد بود.

همجنان ننوشته اید که اقای عبدالله در زمانی که در راس وزارت خارجه بودند چه کار مهمی را انجام دادند.بالاخره اگر ریس جمهور شوند شما از ایشان توقع کدام خدمت را میبرید؟با وجود انکه نگاشته اید که با اقای عبدالله اختلاف نظر هم دارید.مگر در کدام بخش من نتوانستم درک کنم. تا جایی که من اطلاع دارم اقای عبدالله تا حال برنامهءمشخص سیاسی اقتصادی و امنیتی را از طریق مطبوعات به دسترس عام قرار نداده اند وایشان فاقد همچو یک برنامه میباشند.

من فهمیده نتوانستم که ایشان در قبال موضوعات خیلی بغرنج منطقوی مبارزه با تروریزم رشد فرهنگی و اقتصادی کشور حل مشکل بیکاری فساد اداری حل مشکل انرژی و محیط زیست مبارزه با زرع کوکنار عودت و اسکان مهاجرین حفظ مناسبات دیپلوماتیک با همه کشور های دنیا حل قضیه دیورند با پاکستان تآمین حقوق ازادی بیان و تآمین حقوق زنان و غیره در کشور کثیراللسان و کثیرالقوم مثل افغانستان جه راه حل های منطقی و عملی دارد.

حال اگر همه را میدانستم بهتر میتوانستم یکجا با شما حدس بزنم که ایا به واقعیت ایشان بهترین از همه اند یا خیر؟

اما چون ایشان فاقد برنامه میباشد و کاندید هم نمی باشد من نتیجه گیری میکنم که به حق خود داکتر عبدالله میداند که جوابگوی مسوءلیت به این بزرگی نمی توانند باشند.و به خود زحمت ترتیب انرا هم نمدهند.و نمی خواهند هم کاندید باشند.

اگر با و جود همه مطالب یاد شده اقای عبدالله کاندیدائ ریاست جمهوری بوده و برای دور نمای کشور راه خود را مشخص میکنند که علمی و واقعبینانه میباشد من انگاه حاضرم بعداز مقایسه شان با سایر کاندید ها رای خودم را به ایشان بدهم.

فراموش نباید کرد که افغانستان کشوری با فرهنگها اقوام و زبان های مختلف میباشد که همه شهروندان ان دارای حقوق برابر با هم اند. هر نوع قوم گرایی و سمت پرستی عمل مذموم بوده و محکوم به ناکامی میباشد.خدای نخواسته کشور را در گرداب آشوب و تجزیه قرار میدهد.
به امید سعادت شما اینده بهتر برای کشور محبوب و طلب پوزش از شما اقای بینا در صورتیکه کلامی از من به شما نا پسند اید با شما وداع میگویم.
جوابعمر تیمور25082
2007-12-11 04:49:20
Farsi.Ru:
داکتر صاحب عبداله دپلومات ابديده دارای اسقرار فکری کامل دموکرات وفهم وشايستگی خود را در ايام بحران سخت افغانستان در برابر مادر وطن انجام داده يکی از طرفداران سياست خوب ودموکراسی در وطن ماست .
جوابامان معاشر25048
2007-12-10 00:24:40
كرجه من از لحاظ فكرى بااين بزرك مرد قهرمان هم نظر نيستم ولى به بزركى وقهرمانى اين شخصيت بزرك ملىكه در جنك ودر مبارزه سيل تبته كن است اقرار ميدارم .در برابر اردوى منظم باكستان وشصت هزار نفر تروريست تعليمات يافته ويك كله از وحشيان قبيله .اين شير مردان رزميدند.همين داكتر عزيزكه انتظار أوازش بودم صحبت ميكردو أن صحبت شيرين... و به خود نفرين ميفرستادم كه جرا أنجا نيستم.أن راد مرد قهرمان ديكرمسعودبزرك كه دوست صميمى اين داكتر عزيزهم بوده است با هزارها شير مرد همسنكر خود قيام نمودند و دشمن را به خاك وخون يكسان نمودند.عزت وناموس وطن را نجات دادند.بدين لحاظ به حق كه اكر اين بزركمرد خودرا كانديد كندمليونها افغان با غزت به او راى ميدهد.هيج كسى ديكرى به اين شخص مقايسه شده نميتواند.اين محبوبالقلوب همه است.با درودهاى فراوان
جواب‌بصير بينا25031
2007-12-09 23:23:08
وزير خارجه پيشين افغانستان داکتر عبدالله عبدالله در یک مصاحبه اختصاصی با سايت خبری «افغانستان.رو» گفته است که در فکر اشتراک در انتخابات رياست جمهوری آينده افغانستان نیست.
جوابFarsi.Ru25030
[1] 
پيام شما:
آدرس الکترونيکی: نام:
farsi  eng

© 2003-2007 نشريهء آزاد افغانی
كليه حقوق اين سايت متعلق به «افغانستان.رو» ميباشد
نظرات نویسندگان مقالات ممکن است مغایر با موضع اداره سايت باشد
استفاده از مطالب سايت با ذکر ماخذ آزاد است.