English |  فارسی |  پشتو |  Русский  

صفحه اول/ در افغانستان چی می گذرد؟
  تاريخ   |   علم وفرهنگ   |   شعروادبيات   |   طنزوفکاهی   |   سياست   |   اقتصاد   |   و...   |
ديدگاه هاي ارائه شده در نوشته هاي ارسالي بيانگر آراي نويسندگان مي باشد و لزوما مبتني بر موافقت ادارهء «فارسی.رو» با اين جهت گيري ها نيست. مسوليت اين نوشته ها مطابق قوانين اداري و جزايي روسيه فدراتيف و نورم هاي حقوقي بين دول منوط به نويسندگان است.
[1] 
2008-02-25 14:21:58
مردم حا لا بايد تذکره از هرات بخرند تا ديروز مردم می خواستند تذکره از پنجشير و يا از بدخشان و تا از باميان را بگيرند ولی خالا بايد تذکره از هرات بگيرند انشان الله اين حکومت هم آن قدر وقتش نمانده .
جواباحسان25587
2008-01-23 20:34:57
خاطره جان :
چرا، حوصله شنیدن نظر ديگران را ندارید؟
حقیقیت تلخ است ٫وقتیکه حقیقیت را بیان نمائید ٫بطور بسیار واضح ثابت است که جانب مقابل از کلیمات نا مناسب استفاده می نمايد ٫درحاليکه شما نوسينده و مسوءل روزنامه هم هستید ٫ چقدر سخت است ٫ گمان نمیکنم که خواننده گان اين روز نامه چيزی خوب را از اين روز نامه ياد بگیرند .
جوابنايب خيل25340
2008-01-23 14:33:09
نايب خيل:
شما مرا بياد يک جوان ديگر انداختيد که زياد پشت حرف های کوچک و پيشپا افتاده ميگشد، بلاخره تکليف روانی پيدا کرده مجبور به باگذشت به وطن شد.

برادر، خاطرتان را زياد خراب نسازید، صحتتان مهمتر است.
جوابخاطره25335
2008-01-21 17:07:14
شرکت ساختمانی افغانی برای يک انجنير نا لايق ضروزت دارد که از سالها است در سياست دست ميزند وتمامی مسايل انجنيری يادش رفته .
جوابخيليل25328
2008-01-19 15:19:42
خاطره:
اول :
بمن جای تعجب این نیست که در حکومت افغانستان چه ميگذرد ویا نمیگذرد ٫به آن همه جهانیان آگاه وهويدا اند. بگفته اقای غيرت که تعريفی ندارد و چندان مهم هم نيست ٫
برای من چيزی که در اين مطلب مهم است جلوه دادن حروف های خارجی است که هيچ جای در ادبيات زبان دری ما ندارد . کاش از لغتی که شاسيته حالی مردم ما میگردید ٫استفاده از اين کلمه به معنا ان است که گويا همه در افغانستان فلم پر ميکند ويا ديوانه شده اند ٫
من ميخواهم بگويم که استفاده از لغات خارجی در افغانستان ٫شخصيت انسان را بالا نمیبرد ٬
ویا خودت امثال ان اشخاصیکه با استفاده از لغات خارجی میخواهند مردم بچاره ما را بازی دهند مطلب دیگری است . ولی من منحیت یک جوان افغان خوش ندارم در ادبیات کشور خود از چنین حروف استفاده نمایم چه خاصا زمانی پایم در لب کور رسیده باشد .

دوم :
اقای غیرت در نوشته های خود از دانش مسلکی یاد نموده است ٬ البته می خواهد دوباره به ریاست شرکت ساختمانی افغانی ایفای وظیفه نماید . به گفته آقای غیرت بعضی اشخاص خوش داردند که "آب را آلوده بسازند وما هی بگیرند" و من مطمئن هستم که دیگر دولت افغانستان مرتکب چنین عملی نخواهد شد .

موضوع چهارم :
من به این نظر هستم که هم مردم جهان از وضعیت موجود در افغانستان اگاهی کامل داشته و ضروزت برای تکرار آن باقی نیست و حالا هم وقت تشویق جوانان افغان برای رها کردن حکومت وخانه وکاشانه شان وجود ندارد . نباید بشتر از این مردم ما را خساره مند سازند تبا ید
حرفهای بی مسولیت خویش روحیه جوانان افغانستان را از پیش شان گرفته وبرای ارسال انها به کشور های دیگر دست پاچه بر زنیم .
بلی مردم افغانستان هیچ گاه از حکومت نترسیده ونه میرسند ودیگر جای برای ترس باقی نیست ٬
حق را برای مردم بیان کردن فریضه انسانی است .
تشکر.
جوابنايب خيل25315
2008-01-17 18:49:50
نايب خيل:
چرا، حوصله شنیدن نظر ديگران را ندارید؟
جوابخاطره25304
2008-01-16 15:54:17
بلی من خوب ميدانم که اين وب سايت ديگر قابل اعتباری نه به من نه برای دوستان من است من برای دوستان خود اين موضوع ياد اورشده ام.
جوابنايب خيل25293
2008-01-13 23:25:56
ق س:
اگر شمار اين چنين آدامان زياد ميبود تمام افغانستان مانند سفارت ما در زمان موصوف گل و گلذار ميشد.
جوابنجيب25278
2008-01-11 19:48:15
برای ما قابل افتخار است که چنین روشنفکران و اندیشمندانی چون نویسنده این مقاله آقای غیرت را داریم، ولی افسوس که شمار این چنین آدمان خیلی و خیلی اندک اند.
جوابق س25270
2007-12-26 17:01:09
جناب غيرت صاحب اوضاع افغانستان را به صورت همه جانبه بررسی و بازگویی کرده است.
آری ِ افغانستان از یک دوره جنگ و بعد دوره خشونت طالبانیزم به دوره دموکراسی آمده است. حال نه تنها افغانستان بلِ هر کشور دیگری که از دوره جنگ می گذرد و در حالت گذار به دوره دموکراسی است مشکلات خود را دارد. در دوران جنگ تمام خانه ها - سرک ها - مکتب ها و شفاخانه ها و ... ويران شده است. مردم آواره شده اند. بناا برای بازسازی سرک ها و مکتب ها و ... و سکونت مهاجرينی که به کشور بر می گردند نه برای افغانستانی که فقط مصرف کننده کالاهای خارجی است بلکه برای کشورهای سرمايه دار نيز نهايت دشوار است. دوره فعلی بعد از سقوط طالبان نويدی برای بهبودی وضعيت افغانستان است. در دوره طالبان حتی تليفونی صحبت کردن به خارج از افغانستان و يا آنهايی که در خارج بودند به داخل افغانستان مشکل بود. و اکنون می بينيم که علاوه بر پرواز طيارات به خارج از کشور شرکت های مسافربری ملی بس نيز فعال است( اشاره به سخن بجای جناب غيرت).
جوابنادری25174
2007-12-22 03:52:21
محترم سخی غيرت ثصوير خبوبی حالت فعلی افغانستان را نموده است اما يک انديشه مرا متوجه ساخت که چرا دولت از دانشمدان وکادر های مصلکی در جای ضرور ان استفاده نمی نمايند تا اين ثمره ها وگنج های معنوی ما بدون استهلاک صرف شودکه محترم غيرت صاحب در رابطه روشنی نه انداخته اند تعدادی زيادی اين افتخار های فرهنگی ما مصروف حيات بخاطر زنده ماندن است وبس.
جوابامان معاشر25128
2007-12-21 22:04:02
بيان بيطرفانۀ حقايق واظهار صادقانۀ واقغيها براعتبار گوينده درنزد مردم ميافزايد ، ازگمراه شدن خواننده جلوگيري ميكندوعطش آنانيراكه درتلاش دانستن راستي وحقيقت هستند ارضا ميسازد .

آشكاراست كه محترم غيرت صاحب چون عدۀ ديگر مغرضانه وحيله گرانه به پنهان كردن ناكاميها وبزرگ جلوه دادن كاميابيها ويابرعكس آن دست نزده است وهرچه راديده ودرك كرده ، باامانت داري بيان كرده است .

مردم بلاخره حقايق را ميدانند ، چه خوب است كه پيش از آنكه ما باسرگوشيها وپوس پوسكها ازواقيعيتها آگاه شويم اين حقايق را درمطبوعات ونشرات ما بخوانيم وبشنويم وببينيم ، براعتبار نشرات ما درنزدافكاراجتماعي افزوده ميشود و مردم بدون مشكل آنچه رابايدبدانند ميدانند . اگردرگذشته ها دستگاه هاي حاكم راستگو وبامردم صادق ميبودند وبه روشنفكران وقت ميداندتا آزادانه هرچه را ميبينندودرك ميكنند بمردمشان بگويند شايدما امروزتااين حد باسختيهاوبدبختيها دست وگريبان نميبوديم .

دركشورجنگ زده يي چون افغانستان نميشود كه انتظارداشت تادرچندسال وماه هرچه مشكل است برطرف گردد و مازندگي آرام داشته باشيم .
اوضاع ميهن مابه ساختماني ميماند كه ازتهداب شروع شده است ، معماران وكارگران درحال كارهستند درحاليكه مخالفان اين ساختمان ازهرسوخراب كاري ميكنند ، چندنفرمعماروكارگر درست كارنميكنند وازمصالحه و موادساختماني دزدي ميكنند وگاه گاه آسمان هم ميباردوهواگوارانميباشد .

ماناچاريم كارساختمان رابپيش ببريم ومردم بايدبداندكه كاربكجارسيده است . بيان بيلانس درست پيشرفت كارها ضرورت حياتيست . گاه عده يي براي گرم ساختن بازارشان وبااغراض شخصي وگروهي چنان دروغ ميپراگنندويأس ونااميدي رادردلها خلق ميكنندكه نميتوان هيچ اميدي به فردا داشت . چندروزي ميگذردوميبينيم كه راستيها واصل موضوع چي بوده است وفلان نفرچي گفته بود .
امروز ميتوان با اطمينان شناخت ازهرنشريه ونويسنده وگوينده داشت . ميتوان گفت كي راست ميگويد وكي دروغ ميپراگند .

احترامهاي فراوان بنده خدمت محترم غيرت صاحب تقديم است .
جوابع ر25125
2007-12-21 12:40:42
همین چند روز پیش، پس از سفری چند ماهه به مسکو آمدم. نخستین پرسشی که دوستان مطرح می نمایند اینست که در وطن چی می گذرد؟
جوابFarsi.Ru25122
[1] 
پيام شما:
آدرس الکترونيکی: نام:
farsi  eng

© 2003-2007 نشريهء آزاد افغانی
كليه حقوق اين سايت متعلق به «افغانستان.رو» ميباشد
نظرات نویسندگان مقالات ممکن است مغایر با موضع اداره سايت باشد
استفاده از مطالب سايت با ذکر ماخذ آزاد است.