English |  فارسی |  پشتو |  Русский  

صفحه اول/ تاريخ
  تاريخ   |   علم وفرهنگ   |   شعروادبيات   |   طنزوفکاهی   |   سياست   |   اقتصاد   |   و...   |
ديدگاه هاي ارائه شده در نوشته هاي ارسالي بيانگر آراي نويسندگان مي باشد و لزوما مبتني بر موافقت ادارهء «فارسی.رو» با اين جهت گيري ها نيست. مسوليت اين نوشته ها مطابق قوانين اداري و جزايي روسيه فدراتيف و نورم هاي حقوقي بين دول منوط به نويسندگان است.
[««] [6] [7] [8] [9] 
2005-01-28 23:16:36
///:
توسعی نکن که حرف هايت را بقبولانی آنهم به حد بی ادبی !
درباره اشخاص موردنظر تان کوشش کن که از دريچه منطق صحبت کنی ، تاچی وقت بايد جاهل بمانی !
بتو چی ربطی دارد که من هواخوای کی هستم وکی را نفی ميکنم .
اين کارشخصی من است ومن ازتودرين باره کدام نظر نخواسته ام
درصورتيکه بالای کسی ادعا ميکنی بايد سند وشواهد کافی در اختيار داشته باشی .
تو که از نوشتن نامت ميترسی .
جواب عبدالله5184
2005-01-28 01:45:35
عبداله (دوستمزی):

خودت عسکری کرده بودی که ضابط ماشینی شدی و دوم اینکه دوستم (خدای تو) چه کرده که جنرال ما فوق است یا اینست که دروغ گفتن و کسیکه ادم بکوشد و سر ناموس مردم تجاوز کند او مورد قبول تو ادمکش است.

اگر اینقسم باشد پس همان لعنت خدا بر تو باد.

و چطور است که فهیم مارشال است چه را فتح کرده ایزار ببویته!!!
جواب///5167
2005-01-26 23:57:50
اصغری:
گروه های متعصب درسرنوشت ملت حق دخالت را ندارند هرنوع مزاحمت بی شرمانه تو منافق فتنه بار بيهوده است ، انشاالله که بکدام نتيجه نخواهد رسيدی .
واعتصموبحبل الله جميعا ولاتفرقو !
اين وعده خدا است . مواظب باش .
جواب عبدالله5151
2005-01-25 16:44:17
با سلام به همه كسانی كه در مورد عناوين نظر دادند.
و اما بعد آغای عبدالله خان مسل تو مانند سگ ديوانه است كه به هر كس وهر حيز غف ميزند وهيحكس از او در امان نيست.
گرحه گفتم.
كاسهّ حينی كه صدا ميكند
خود صفت خويش ادا ميكند
اگر آدمی بس كن و اگر سگ ديوانه استی هر روز غف بزن.
از همه معذرت ميخواهم كه اين حرف ها را نوشتم ولی.......
جواباصغری5105
2005-01-19 01:32:09
آب صاف وروشن ماهی ندارد .
خواست شما درين نوع امتیازات مطرح بحث نیست ، این فیصله قاطع اکثریت مردم افغانستان بود .
بخواهید نخواهید حرف شما دیگر زمانش گذشته است ،پشتوانه ملی را باخود ندارد میماند فقط خجالتی برای تان .
دیگر پکتیا جنرال تولد نخواهد کرد نخست باید عسکری کنند تحت فرمان جنرال دوستم .
جواب عبداله4936
2005-01-18 16:48:41
محترم اصغری!
به نظر بنده عناوین فوق مصلحتی است و ههیچ اعتبار ملی ندارند! خود شما هم متوجه استید كه در اوضاع فعلی وطن ما برای خاموش كردن شعله جنگ باید به این قربانی ها تن داد! این كه تاریخ و سینه پاك مردم رنجدیده ما چی عناوینی برای این اشخاص در نظر گرفته بعداً با هم خواهیم دید.
جوابوطندار4922
2005-01-18 11:18:38
عبداله:

او بیشرف او غلام هزار و یک ادم برو به ایران و همانجا زندگی کن
جوابنگران4911
2005-01-18 02:43:55
اصغری:
از خدا ج میخواهیم که مارا از اصغری رجيم نجات بدهد آمین .
باردیگر میخواهی گلی را به آب بدهی ، تومیخواهی بدانی برو از جناب کرزئ بپرس .
این بحث تعصب برانگیز است ، متوجه باش
فهمیدی .
جواب عبداله4897
2005-01-17 15:13:09
باسلام.
نظر دوستان را در باره اعطای عناوين و رتبه و مقام های ملی به اشخاصی كه معلوم الحال هستند ميخواهم بدانم.
اين امور بايد تحت نظر كميته مركب از افراد ذيصلاح و از همه اقوام ساكن در افغانستان باشد.
عناوين برای مسعود.فهيم. و(امسال) آنها كدام اعتبار ملی ندارند.
و گذشته از آن بخاطر حه كاری ملی آنها این القاب و عناوین داده شده است.
جواباصغری4875
2005-01-17 15:01:51
با سلام.
من از كسانی كه در امور افغانستان دست اندر كار مستقيم بوده اند ميخواهم فكر كنند كه دنيا به زودی به آخر ميرسد.
خواهش ميكنم حقيقت های وقايع وطن ما را تآليف نمايند.
تشكر.
حسين
جوابحسين4874
2005-01-13 22:24:15
غازی:
تشکرازنظرشما.
به عقیدهء بنده، ديدگاهی بيطرفانه در کارهای مورخين و نويسندگان ما خيلی کم ديده می شود. من چندی قبل کتاب محترم احمدشاه فرزان راکه «افغانستان از داوود تا مسعود» نام دارد، خواندم. بايد گفت که احساسات و نظرات شخصی خصوصی وی در کتاب به سادگی ديده ميشود، مخصوصاْ در نوشته های مربوط به دوران کارمل.
جوابپرويز4772
2005-01-13 03:41:35
پرویز صاحب سلام:

اگر مراد تان از کتاب اقای حقشناس باشد؛ بلی انرا خوانده ام و بايد بگويم که جناب حقشناس در اين کتاب حقکشيهای کردند و کتاب ايشان کدام سند علمی از وقايع افغانستان شده نميتواند.

به طور مثال:

ايشان در کتاب خويش از رحيم نوين وزير اطلاعات و کلتور دوره محمد داود به حيث يک شخصيت مجهول الهويه ياد کرده اند ليکن حقيقت اين بوده است که در دوره شاهی جناب حق شناس مدير يک مجله بنام ؛خدا شاه و وطن؛ بودند که با کودتای داود نويسنده بيکار شد و به همين علت تجربه شخصی ايشان بر نوشته های ايشان تاثیر کرده است. خوب بود ايشان انرا به حيث بيوگرافی خويش نشر ميکردند.
جوابغازی4745
2005-01-11 16:50:44
غازی:
متاسفانه مولف اش فراموشم شده.
جوابپرویز4708
2005-01-05 01:34:03
محترم پرويز صاحب:

متاسفآنه این کتاب را مطالعه نکرده ام میشود نام نویسنده اش را بنویسید.

جوابغازی4582
2005-01-04 11:32:19
غازی:
بلی شما حق مي گويد، برای باورکردن به سخنان قادرهيچ دلبل منطقی وجودندارد. ولی ديگران هم ميتوانند به نفع خود واقعات را جلودهند.

شما کتاب «پشت پردهء افغانستان» را مطالعه کرده ايد؟ نظرتان را در مورد ميخواستم بشنوم.
جوابپرويز4568
2005-01-04 01:57:45
محترم پرويز صاحب سلام:

من به دو دلیل این گفته قادر وزیر دفاع ترکی و بعدآ وزیر دفاع کارمل را ساخته جناب شان میدانم:

به روایت جناب کریم عطای وزیر مخابرات محمد داود (در روز کودتا در ارگ بود و صبح ان در ارگ دستگیر و زندانی شد):

من و تواب اصفی از تعمير بر امديم‌(گلخانه) و در اطراف ان ميگشتيم این وقت ۱۲ بجه شب بود. به همين قسم شب صبح شد محاصره شکسته بود و کمونيستها داخل شدند و در قدم اول وزرآ را دستگير کردند وزير ماليه و داخله با محمد داود ماندند.
درین وقت قطعه دیگر ان بین گلخانه و مسجد ارگ رسیدند و به سبیل شادیانه با فیر های هوای داخل قصر شدند.
لحظه بعد یک جرس مرگبار گلوله باری که گوی چند جاغور ماشیندار را تمام کرده باشند صورت گرفت و بعد از ان یک سکوت مرگبار که سراغاز بد بختی کشور بود

دلیل دوم من کتاب عاصم اکرم که ايشان هم از شاهدان چيزی شبيه گفته قادر ننوشته اند.
جوابغازی4562
2005-01-03 12:30:17
سلام محترم غازی:
...
عبدالقادروزیردفاع تره کی طی مصاحبه ای چنین روایت میکند:
"چند باربابلند گو از محمد داود تقاضا کردیم که تسلیم شود، سرانجام تصمیم چنین شد که من ووطنجار شخصاً جهت مذاکره نزد داود برویم. من وطنجار بسوی کاخ حرکت کردیم، لیکن رفقا جلوماراگرفتند و به دونفردیگروظیفه دادند تا نزدداود خان بروند. داود خان بسوی آنان شلیک کرد، یکی از این دو نفرکشته و دیگری بنام سروان امام الدین زخمی شد که اینک زنده است. با این اقدام داودخان، نظامیان برآشفته شدند و شلیک گلوله از هردوسوشدت گرفت.

کودتاچیان بعد از قتل عام عده زیادی از افراد گارد رئیس جمهوری و تسلیم شدن بقیه، به داخل کاخ هجوم بردند. افسران ارتش سرخ تره کی اعضای خانواده سردارمحمد داود را در مقابل چشمان از حدقه در آمده اش قتل عام کردند و بعد خودسردار داود وسردارنعیم را. گرچه ببرک کارمل و سایراعضای حزب پرچم نمیخواستند رئیس جمهورکشته شود."

از کتاب احمد شاه فرزانی
"افغانستان، از داود تا صعودمسعود"
جوابپرويز4543
2005-01-03 05:53:40
محترم پرويز!!

خوب است که کمونیست های که در کودتای ۷ ثور شرکت داشتند واقعیت ها را باز گو کنند.

کسیکه به گمان اغلب در این کار رول مهم را بازی میکرد. اقای اسداله سروری (‌‌رءیس اکسا) و بعد از ان یکی از معاونین ببرک (که دومیش اقای کشتمند بود) و بعد از ان سفیر افغانستان در منگولیا شد میباشد.

و اینکه که کی امر قتل عام محمدداود و فامیلش را داد من که تا هنوز در این بابت چیزی نخوانده ام.

یک چیزی که واضح نیست این است که ایا از فامیل محمد داود کسی از گلخانه به متجاوزین فیر نمودند یا خیر؟ که در اینصورت شاید کمونیستها به عمل دفاع دست زده باشند. به هر صورت از شواهد چنین بررسی شده میتواند که قتل عام ضروری نه بلکه از ان جلوگیری هم شده میتوانیست.
جوابغازی4540
2005-01-03 05:36:26
عبداله:

احمق از نوشتن چرندیات بی ربطت از این صفحه فارسی.رو گم شو.

جوابنگران4539
2005-01-02 12:43:44
عبدالله:
اگرسوال من را دقيقتر ملاحظه کنيد، آن رنگ قوم گرايی ندارد، سوال مبنی برتاريخ عصری ماست.
جوابپرويز4528
2005-01-02 11:43:36
دوره تاريک وسياه ما آعاز از آنوقت ميشود که پتان هادر رائس قدرت آمدند. که با احمدخان پتان شروع تا ملاعمر کور ادامه داشت .
قبل از هوتکی ها کشور مسير درخشانی داشت اينکه افغانستان کشور بدبخت فقير ، عقب مانده است همه از مهربانی پتان ها است منظور از پتان قوم ( پشتون ) است البته مزدور مردان شان .
جواب عبداله4527
2005-01-01 16:56:36
سلام دوستان گرامی!
نمیدانم متوجه نکتهء در زندگی سیاسی کشورما شده اید یا خیر…
رهبران کمونیستی ما همیشه کوشش کرده اند تابه کمونیستهای بلشویک شوروی سابق شباهد داشته باشند ، از جمله کشتارداود و فامیل وی به شکل وحشتناک که این تکرارعملکرد بلشویک ها در مقابل خانوادهء اخیرین تزار روسیه نیکولای دوم ، بود. بعد کشتارعام که توسط امین رهبری میشد که عملکردهای سالهای 1937 بلشویکهارا تحت رهبری ستالین تکرارکرد. ویارنگهای سرخ در بیرق ، دیوارها ، مغازه های کابل و …

البته حکومت های دیگرکمونستی از جمله اروپای شرقی اکثراً کوشش میکردند از عملکردهای بلشویک ها دورباشند.
جوابپرويز4517
2005-01-01 09:53:25
دوستان محترم!!!

خوب است که دوستان ازاین کتابها استفاده کنند به حدی روشنی در باره کودتای ۲۶ سرطان برای خواننده ميدهد.

کرباس پوشان برهنه پا (حسن شرق)
سقوط سلطنت (حميد محتاط)
قيام و جمهوريت (کريم عطای)
نگاهی به شخصيت محمد داود (عاصم اکرم)
اردو و سياست (نبی عظيمی)

و بر علأوه دوستان ميتوانند که ذکر ماخذ ديگری را هم بنويسند تا ما از ان استفاده کنيم.
جوابغازی4511
2004-12-31 17:03:57
دوستان گرامی!
به عقیدهء من يکی از صفحه های تاريک در تاريخ ما کودتای داوود است. اگرکسی درقسمت معلومات داشته باشد خيلی جالب خواهد بود.
جوابفريدون4509
2004-12-31 02:03:22
دوستان عزيز Salam!!!

تاريخ !!

يک معقوله است که ميگويند؛تاريخ را فاتحان مينويسند؛

دوستان ميتوانند در اين باره به بحث بپردازند.
جوابغازی4501
[««] [6] [7] [8] [9] 
پيام شما:
آدرس الکترونيکی: نام:
farsi  eng

© 2003-2007 نشريهء آزاد افغانی
كليه حقوق اين سايت متعلق به «افغانستان.رو» ميباشد
نظرات نویسندگان مقالات ممکن است مغایر با موضع اداره سايت باشد
استفاده از مطالب سايت با ذکر ماخذ آزاد است.